Święta jednym z nas kojarzą się z domową krzątaniną i np.  lepieniem pierogów,  innym natomiast ze zwolnieniem tempa i nastrojowym wyciszeniem. Niezależnie od tego, jak spędzamy ten wyjątkowy czas, wszyscy zasiadamy do świątecznego stołu. Jak go zaaranżować, aby nastrojowo spędzić wigilijny wieczór?

Oprócz tradycyjnych 12 potraw, które grają kluczową rolę na naszym stole, ważna jest także ich oprawa, która ucieszy oko i zachęci do wspólnej wieczerzy. Kolorystyka dodatków (świece, serwetki, dekoracje) to kwestia bardzo indywidualna, a jak wiadomo z gustami się nie dyskutuje – w tym poście podpowiemy jedynie, które elementy wigilijnego stołu to tradycyjne „must have”, a które to aktualne trendy w dekoratorstwie.

W stronę tradycji

W wigilijny wieczór na stole hołdującym tradycji nie może zabraknąć kilku elementów:

  • Po pierwsze śnieżnobiałego obrusa, a pod nim sianko – symbolu betlejemskiej stajenki czy kilku banknotów mających zapewnić dobrobyt w nadchodzącym roku.
  • Oprócz 12 potraw symbolizujących 12 apostołów, także liczba biesiadników zasiadających do wigilijnego stołu powinna być parzysta.
  • Tradycjonaliści nie mogą zapomnieć też o dodatkowej zastawie stołowej dla zabłąkanego gościa.
  • Opłatek – nieodłączny i w zasadzie najważniejszy „gość” na stole. Jednym z najmilszych momentów, jaki w zasadzie rozpoczyna Wigilię jest podzielenie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń.

 

 … i nieco dalej od niej

Ci z nas, którym opatrzyła się już na wigilijnym stole nobliwa biel czy tradycyjna czerwień, mogą postawić na inne zestawienia kolorystyczne. Ostatnio chętnie łączy się srebro z błękitem, stosuje barwy monochromatyczne (jedynie odcienie bieli – od czystych, po złamane, antyczne biele, odcienie kości słoniowej czy pełną gamę szarości i beży).

3e172e9cb6922d4f6c34774a28d769d1

 

 

Nieco mocniejsze akcenty kolorystyczne, takie jak złoto, to barwa ciepła, symbolizująca dostatek – dobrze komponuje się z bielą i naturalnymi akcentami, np. zielonymi gałązkami jodły czy szyszkami.  Uroczysty nastrój pomogą nam stworzyć świece – migotliwe światło świec kreuje wyjątkową atmosferę, a ich refleksy tworzą klimat bezpieczeństwa i domowego ciepła.

dekoracje-witeczne-stou-zara-home_1773411

Dekoracje stołu wigilijnego to odzwierciedlenie nie tylko trendów, ale przede wszystkim naszych upodobań. Niezależnie od tego co i w jakiej aranżacji znajdzie się na naszym wigilijnym stole, najważniejsze jest aby wokół niego panowała atmosfera miłości, serdeczności i rodzinnego ciepła, czego wszystkim naszym Czytelnikom życzymy.

Zapraszamy do obejrzenia propozycji aranżacji (źródło zdjęć: Pinterest):