Wnętrza, w których choć w detalach wykorzystano drewno, tworzą swoisty przytulny klimat i emanują ciepłem. Drewno to nie tylko naturalny, ale i tak różnorodny pod względem gatunków, kolorów, faktur czy twardości materiał, że sprawdzi się w każdym wnętrzu – od ultranowoczesnych po klasykę i vintage. Ponadto wszechstronność drewna pozwala wykorzystać je w wielu odsłonach: jako meble, podłogi, rolety czy wszelkie elementy dekoracyjne.

Jeśli chcemy być na bieżąco z wnętrzarskimi trendami, w naszych mieszkaniach warto wygospodarować miejsce dla drewna. I to nie tylko dla tego ze sklepowych półek, ale także tego bardziej doświadczonego przez los – nawet wyrzuconego przez morze, czy na śmietnik. Takie drewno opowiada historię, a nadgryzione zębem czasu ma nieodparty urok. Wystarczy odrobina kreatywności, by zabłysnąć niebanalną aranżacją – mebelki z palet, dekoracje ze starego drewna – drzwi od stodoły czy drewna rozbiórkowego – wszystkie takie elementy dają pole wyobraźni i twórczej pasji. Już nawet niewielki drewniany akcent może decydować o stylu – drewno z odzysku czy stara komódka, której dajemy drugie życie.

Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, tak samo, jak nie będzie takich samych „drewnianych” aranżacji. Wystarczy wprowadzić pojedynczy drewniany element – drewno zaprezentowane na tle innych materiałów, wyjawi cały swój urok, a drewniane meble w zasadzie aranżują całe wnętrze. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: drewno to doskonały, naturalny materiał do aranżacji wnętrz – jest wszechstronne, wytrzymałe, o bogatej palecie gatunków, faktur i odcieni. Wytrzymałość drewna idzie w parze z jego możliwościami – wyginane, cięte, szlifowane, łączone, wzmacniane, malowane, barwione, polerowane i lakierowane – łatwo dostosuje się do naszych potrzeb.

Jak stosować drewno we wnętrzach? Warto – jak we wszystkim –  unikać przesady. Jak to zrobić, podpowiadamy poniżej:

  • Paleta kolorów: barwy ziemi, szarości i brunatności, ale także barwy jasne: biele, écru, kamienne beże. Warto zainspirować się miejscami, które odwiedziliśmy, trendami lansowanymi przez portale wnętrzarskie i odważnie je wypróbować
  • Surowe drewno dobrze wygląda w towarzystwie elementów ceglanych czy betonu i innych szorstkich faktur
  • Widoczne elementy konstrukcji, jak belki czy mur pruski to wyjątkowe dekoracje – eksponujmy je!
  • Jeden antyk doda nowoczesnemu wnętrzu charakteru, jeśli natomiast całe wnętrze chcemy urządzić za pomocą starych mebli, zwróćmy uwagę czy pasują one do siebie pod względem stylu, rodzaju drewna, politury itp. Jeśli nie, a zależy nam na spójnym wnętrzu, warto rozważyć ich przemalowanie, np. na tak popularne obecnie barwy jak zgaszone czy antyczne biele, beżowe szarości czy kość słoniową.

Zdjęcia: Pinterest

 

5d380e3ca9f3430b0c0e51a6b36177b0

276e08ac939b9b777e58a689dbdf8eb0

 

 

 

c2882343ae8cf989aa5990c7899b10dd