Pisaliśmy już o ekologicznych i energooszczędnych budynkach, o świadomym zakupywaniu mebli z drewna, zwłaszcza egzotycznego – często pochodzącego z nielegalnego wyrębu. Jako zatroskani o środowisko naturalne i firma patrząca w przyszłość, również staramy się projektować energooszczędnie (np. jeden z budynków na naszej inwestycji Lake Park Apartments jest zbudowany w systemie NF40) natomiast dziś opowiemy Wam nieco jak być świadomym konsumentem i zaoszczędzić energię zwłaszcza w domowych pieleszach.

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie, jednak nadal mamy bardzo wiele do zrobienia zwłaszcza w dziedzinie edukacji. Obecnie głównym sposobem oszczędzania energii w gospodarstwach domowych jest najczęściej gaszenie światła w pustych pokojach i stosowanie energooszczędnych żarówek, część osób segreguje też domowe odpady (papier, plastik, szkło), ale przecież można zrobić o wiele więcej! Oto parę wskazówek, jak możemy oszczędzać energię w domowych pieleszach:

  • Uruchamiaj pralkę czy zmywarkę tylko wtedy gdy jest pełna. Podczas prania nie musisz stosować najwyższej temperatury czy ilości obrotów bębna, aby pranie było czyste. Zużywaj mniej detergentów i chemii domowej – np. pierz w orzechach indyjskich. Pamiętaj, że pranie czy zmywanie z niepełnym ładunkiem, to większe o 35% zużycie energii elektrycznej i marnotrawienie wody.
  • Kupuj sprzęt AGD z energooszczędnym symbolem A++/+++. Energooszczędna chłodziarka zużywa mniej energii niż standardowa, a ta wyposażona w systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, pozwala oszczędzić dodatkowo do 20% energii. Dlatego kupując tego typu sprzęt zwróć uwagę na klasę energooszczędności. Pamiętaj o tym, żeby umieścić chłodziarkę w miejscu nie nasłonecznionym, o niskiej temperaturze, co podwyższa sprawność działania.
  • Twoje rachunki za prąd w skali roku będą znacznie niższe, jeśli wyłączysz wszystkie urządzenia elektryczne w domu z funkcji stand-by, czyli czuwania. Moc urządzeń w czasie czuwania, czyli przy włączonej opcji stand-by waha się w granicach od 0,5W do 35W- to konkretne, zaoszczędzone bez wysiłku pieniądze, a z pożytkiem dla planety.
  • Czy pożywienie gotowane na prądzie czy w mikrofali rzeczywiście jest smaczne? Ponadto marnotrawimy w ten sposób masę energii! Płyta indukcyjna sprawnie wykorzystuje aż 90% energii, w przypadku, gdy elektryczna lub żeliwna jedynie 55%. Pamiętaj, aby dopasować wielkość garnków do wielkości płyty grzewczej (naczynie powinno być o dwa centymetry mniejsze niż średnica powierzchni grzejącej), a także o gotowaniu przy użyciu pokrywek – co pozwoli zachować ciepło.
  • Zmywanie w kuchni – zużycie zmywarki to 14-10 litrów (dlatego warto wyłączać trochę wcześniej, bo suszenie jest za długie, naczynia b. gorące), opłukiwać naczynia i sztućce przed włożeniem – program z czujnikiem będzie trochę krótszy.

Zdjęcie: infografika Dar Natury obrazująca zużycie wody

woda