Firma 366 Concept otrzymała wyróżnienie Must Have 2015 przyznawane w ramach festiwalu Łódź Design.

Od 5 lat w ramach plebiscytu must have! przedstawiciele mediów i ważnych ośrodków wzornictwa wybierają projekty, które prezentowane są później podczas wystawy na festiwalu Łódź Design. W tym roku w skład tegorocznej Rady Ekspertów wchodzili: Michał Bachowski – zastępca redaktora naczelnego „F5″,

Agnieszka Gruszczyńska-Hyc – redaktor naczelna miesięcznika „M jak Mieszkanie”, Anna Grużewska – redaktor „Dom &Wnętrze”, Agnieszka Jacobson – dyrektor programowa School of Form, Michał Mazur – założyciel i redaktor serwisu www.trendnomad.com, Zuzanna Skalska – Head of Trends bloga 360Inspiration,

Ewa Solarz – redaktor naczelna serwisu „Dom z pomysłem” oraz Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna „Elle Decoration”.

Decyzja o przyznaniu wyróżnienia firmie 366 Concept wpisuje się w szerszy trend wskrzeszania designu z epoki modernizmu. Na naszym rynku jest to wciąż świeże zjawisko, ponieważ historyczne uwarunkowania nie sprzyjały ciągłości w produkcji najciekawszych projektów. Dziś pod tym względem Polska goni Zachód, gdzie klasyczne projekty są realizowane nieprzerwanie od wielu lat.

 

Fotel 366 kojarzy prawie każdy. Był to jeden z najpopularniejszych foteli lat 60-70-tych, doceniany głównie za niewielkie rozmiary i znakomite proporcje. Jego historia sięga początku lat 60-tych roku i rozpoczyna się od pożaru Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. Spłonęła wtedy większość hal zakładu. Pojawiła się pilna potrzeba zapełnienia luki w zaopatrzeniu w fotele. Zatrudniony w fabryce projektant Józef Chierowski zaproponował swój autorski pomysł na tani i łatwy w produkcji mebel. Wdrożony do produkcji w 1962 roku fotel  przez 20 lat nie schodził z linii produkcyjnych. Wyprodukowano ponad pół miliona egzemplarzy fotela 366, które, w obliczu braków na rynku, szybko rozeszły się po mieszkaniach, biurach i klubokawiarniach w całym kraju.

Projekt wskrzesiła firma 366 Concept, założona przez Macieja Cypryka i Agatę Górkę. Marka zadebiutowała w 2014 roku, wznawiając produkcję legendarnego fotela na wyłącznej licencji do praw autorskich pozyskanej od spadkobierców projektanta. Meble 366 Concept produkowane są w całości w Polsce. Konstrukcja fotela powstaje z sezonowanego 7 lat drewna jesionowego, oferującego tą samą jakość, co dębowe. Łódzcy projektanci udoskonalili projekt, ukrywając widoczne wcześniej śruby. W połączeniu z wysokiej klasy tapicerką mebel nabrał eleganckiego, niemasowego wymiaru. Do swojej oferty firma włączyła całą gamę autorskich mebli, będących współczesną reinterpretacją oryginalnego projektu – dziecięcą wersję Junior, podwójną sofę, fotel bujany oraz dodatki: stolik i lampę.

W 2015 roku premierę miał nowy, autorski mebel firmy – fotel 367, czyli współczesny fotel w hołdzie Chierowskiemu. Fotel 367, zaprojektowany przez młodego polskiego projektanta mieszkającego w Holandii – Jaro Kose, podobnie jak jego pierwowzór jest niewielki, lekki i minimalistyczny. W porównaniu z oryginałem został jednak nieco powiększony i dostosowany do pod względem ergonomii do współczesnego użytkownika.

Na festiwalu Łódź Design 2015 meble produkowane przez 366 Concept pojawią się dwukrotnie. Fotel 366 będzie częścią ekspozycji Must Have!, a także – wspólnie z fotelem 367 – zagości na organizowanej przez firmę wystawie POLISH DESIGN STORIES (www.polishdesignstories.com) przedstawiającej ponad 30 ikon polskiego wzornictwa od lat 50-tych po współczesność. Wystawa pokazana będzie w Muzeum Miasta Łodzi, wernisaż odbędzie się 08.10 o 16:30. Zwiedzanie kuratorskie, prowadzone przez kurator wystawy – Klarę Czerniewską odbędzie się w niedzielę 11.10 o 12.

1

2

3

5

6