Połowa drewna sprowadzanego do Polski w tym popularny teak pochodzi z nielegalnej wycinki. Z najnowszego raportu organizacji WWF wynika, że kraje Unii Europejskiej są jednym z największych odbiorców drewna pochodzącego z „leśnego kłusownictwa”. Skąd pochodzi drewno? Od lat nic się nie zmienia, bo moda na meble ogrodowe czy parkiety z egzotycznych drzew nie mija – to deszczowa Puszcza Amazońska w Ameryce Południowej, równikowa dżungla Afryki, lasy Indonezji i Rosji. Z tej ostatniej sprowadza się najczęściej drewno pospolitych gatunków drzew, bo jest ono tańsze od rodzimego.

11999049093_0e6a1f61b9_z

Sprzedawcy mebli ogrodowych doradzają klientom zakup mebli z drewna egzotycznego twierdząc, że jest ono bardziej odporne od rodzimych gatunków drewna. Zapominają przy tym, że lasy tropikalne świata zagrożone są wyniszczeniem poprzez nielegalny wyrąb dla szybkiego zysku oraz wprowadzają konsumenta w błąd. Zamiast drewna taekowego czy z palisandru można wybrać np. robinię, popularnie zwaną akacją. Jest to szybko rosnące, europejskie drewno, które poprzez swoje naturalne właściwości oraz twardość i wytrzymałość wykazuje doskonałą odporność w zmiennych warunkach atmosferycznych. To wszystko sprawia, że jest ona uniwersalnym i wyśmienitym materiałem do produkcji mebli.

Na podstawie materiału na stronie HASTE GARDEN

Nie tylko świadome wybieranie drewna może pomóc naturze. Już niedługo planować będziemy wakacje. Jakich zachowań unikać i jak być świadomym, korzystającym z kultur i przyrody innych krajów turystą dowiemy się choćby pod tym linkiem: http://www.podroze.pl/poradnik/mapa-ginacego-swiata-podrozuj-swiadomie/5253/

Lasy-Borneo