Mieszkanie na poddaszu to marzenie wielu z Was. Inni nigdy nie zdecydowali by się na zamieszkanie „na samej górze”. Wokół mieszkań na ostatnim piętrze narosło wiele mitów. Rozprawiamy się z nimi w naszym skondensowanym poradniku, w którym opiszemy wady i zalety poddasza.

Mity

Zimno/gorąco –Wiele osób sądzi, że mieszkanie pod dachem jest duszne w lecie i zimne w zimie. W dawnym budownictwie nie przywiązywano zbyt dużej wagi do izolacji dachu, dlatego po części było to zgodne z prawdą. Obecnie to bardzo ważne aby budynek był dobrze izolowany i wentylowany. W nowym budownictwie raczej nie znajdziecie tego problemu.

Ciemno

Owszem w wielu starych poddaszach było ciemno, bo powstawały one przeważnie prowizorycznie w starych suszarniach. Teraz poddasze to raczej luksus. Często mieszkania z poddaszem są dwupoziomowe. Poza tym bardzo popularne są okna dachowe, które doświetlają wnętrze małym kosztem. Nie musimy już budować lukarny aby mieć okno w pokoju! Dodatkowe doświetlenie możemy zapewnić sobie poprzez sprytne urządzenie mieszkania. Jasne kolory, lustra czy przeszklone ścianki.

Designerskie

Oczywiście tak zawsze sobie wyobrażamy poddasze, świetnie urządzone i oryginalne wnętrze. Jednak pamiętajmy, że to zawsze wyzwanie! Skosy nie są zbyt przyjazne dla domorosłego architekta. Dlatego jeśli nie macie pomysłu na to jak zagospodarować funkcjonalnie poddasze, zwróćcie się do specjalisty. Będziecie zadowoleni z tego wyboru! Jeśli nie wasze wnętrze szybko może się zamienić w graciarnie, w której nie będzie można się ruszyć.

Puste metry kwadratowe

Powierzchnia podłogi niestety nie jest równa powierzchni użytkowej. Dlatego wydaje Wam się, że tracicie na tym rozwiązaniu. Jednak prawda jest taka, że zyskujecie. Powierzchnię mieszkania na poddaszu mierzy się na podstawie normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.  Dlatego w sumie dostajecie, część mieszkania na poddaszy gratis!

Na ostatnim piętrze?

To jest problem, którego nie da się rozwiązać. Tak będziecie na ostatnim piętrze i jeśli wasz budynek mieszkalny będzie bez windy to… będziecie chodzili po schodach z siatkami, psem, wózkiem z dzieckiem. Jeśli jest winda to już jesteście szczęśliwi, ale ona też może się popsuć. Wtedy znowu pozostaje wizja schodów. Na pocieszenie powiemy, że warto, bo widoki z ostatniego piętra zawsze są najlepsze i do gwiazd macie zawsze trochę bliżej :)

747

470

471

472

473

474

745

750

752

754

756

757

758

źródło: www.superpozycja.com.pl