Pełne nieprzemijającego uroku, ciepłe, sprzyjające odpoczynkowi i dostępne dla każdego – to dlatego wnętrza w stylu shabby chic zrobiły tak oszałamiającą karierę na całym świecie.

Dom zaaranżowany w stylu shabby chic sprawia wrażenie zamieszkanego od dawna, jakby każde pokolenie coś po sobie zostawiło. Taki efekt dają stare lub postarzane meble i ozdoby w różnych stylach. Wnętrza w tym stylu są inspirowane wystrojem wiejskich siedzib z Francji i Anglii, w których wysłużone antyki zgodnie współistniały ze sprzętami ze starych wiejskich chałup, romantycznymi ozdobami oraz współczesnymi meblami.

Po raz pierwszy zaprezentowała go w 1980 roku Rachel Ashwell, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych angielska stylistka i właścicielka sklepu z meblami i dodatkami. Spopularyzowała go w wydanej później książce pt. „Shabby Chic” (co można przetłumaczyć jako „wytarty szyk”).

Cechy typowe dla stylu shabby chic:

  • Wyposażenie ze śladami zużycia. Nie ukrywa się wieku zabytkowych przedmiotów (im bardziej zniszczone, tym lepiej), a nowe – sztucznie postarza. Służą temu różne metody: w materiale, głównie drewnie, robi się np. spękania, drobne ubytki i obtarcia albo nierównomiernie maluje wieloma warstwami farby, co daje efekt wytartej ze starości powierzchni. Na metal najczęściej nanosi się patynę, a nawet rdzę.
  • Niejednorodność stylowa. Żadnych kompletów, zestawia się przedmioty o różnych formach: masywne wiejskie stoły z kunsztownie zdobionymi fotelami (np. z epoki Ludwików) i wygodnymi współczesnymi kanapami. Różnorodne są też naczynia – od delikatnej porcelany po gruby fajans.
  • Pastelowa kolorystyka. Biel w kremowych, jakby pożółkłych odcieniach, złamane beżem jasne szarości, blade róże i błękity, mocno rozbielone zielenie, spłowiałe brązy.
  • Romantyczne dodatki. Dopełnieniem wystroju są stare koronki, motywy różane, haftowane napisy na dekoracyjnych poduszkach i pościeli, które kreują przytulny nastrój wiejskiej posiadłości.

To, co udało się wyczarować za pomocą mebli i dodatków, należy uzupełnić odpowiednim wykończeniem modnego wnętrza. Białe bądź pastelowe ściany będą subtelnym tłem, a drewniana podłoga (także w wersji postarzanej) stworzy odpowiednie ramy dla aranżacji. Żeby nie zepsuć efektu, należy również zadbać o odpowiednią aranżację okna.

Delikatny, jasny urok lekko postarzanych wnętrz pozwoli ci stworzyć miejsce, w którym czas zwalnia, a ty na nowo możesz cieszyć się chwilą.

Opracowano na podstawie materiału www.czterykaty.pl, zdjęcia Pinterest