STYL INDUSTRIALNY

Surowy styl przemysłowy, rodem z przedwojennych fabryk, tzw. industrial wykształcił się w Nowym Jorku w połowie XX wieku, kiedy  w wyniku recesji dawne budynki przemysłowe i magazyny zaczęto adaptować na wnętrza mieszkalne. Do Polski moda na lofty i industrialny wystrój wnętrz dotarła niedawno, a wyróżniające ją wzornictwo stało się synonimem dobrego gustu, wolności, artyzmu i nowoczesnego stylu życia.

Styl industrialny dodaje wnętrzu charakteru i pozwala tchnąć nowe życie w stare meble i metalowe szafki. Surowy chłód, duże powierzchnie oraz wysoki sufit – tak wygląda industrialne wnętrze. Styl industrialny polega na ujednolicaniu, dlatego też poszczególne strefy nie mogą się odcinać – wzrok powinien płynnie przesuwać się po całej przestrzeni, bez wyraźnych granic między strefami mieszkania. Styl industrialny „dusi się” w małych pomieszczeniach – pasują do niego otwarte aneksy kuchenne, szerokie przejścia. Dlatego pozbądź się ścian – otwarta kuchnia, oddzielona wizualnie wyspą i wiszącymi lampami, stół stojący w jednym ciągu ze strefą wypoczynku – te rozwiązania sprawią, że Twoje mieszkanie będzie wyglądało na większe.

Pin Indu 3

Paleta barw

W stylu przemysłowym najlepiej sprawdza się paleta czystych bieli i szarości (od antracytu, po bardzo jasne, piaskowe odcienie), które optycznie powiększają lokum i nadają neutralny ton. Nie może w nim zabraknąć betonu, cegły, metalu i szkła – beton nadaje matową fakturę wnętrza, a cegła je „ociepla”. Nie bójmy się również odcieni przybrudzonych – czy to w kwestii koloru czy faktury. Wszelkiego typu ubytki, zacieki, nierówne ściany, elementy silnie zniszczone (gięta blacha, pokryta starymi warstwami farby i rdzą) itp. wpisują się w szorstką, przemysłową stylistykę wnętrza.

PIn INPin In2

Warsztatowe meble i dodatki

Stare meble warsztatowe sprawdzają się we wnętrzach w stylu industrialnym – metalowe szafki na ubrania, obrotowe taborety lub stoły warsztatowe to strzał w 10. Styl industrialny to także wygoda, dlatego w salonie powinna pojawić się duża sofa, obita zużytą skórą lub surową tkaniną w neutralnym kolorze. Widoczne orurowania, wzmocnienia dachu, stalowe szyny, ceglane słupy to smaczki i detale warte wyeksponowania.

salon-w-loftowym-stylu-1

Prezentacja14