Jak urządzić pokój dziecięcy?

Prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich przyszłych rodziców, jest urządzenie pokoju dziecięcego. Wiele osób ma już obmyślony dokładny wygląd wnętrza, ale są też tacy, którzy szukają inspiracji na przykład w Internecie. Pomysłów jest mnóstwo, ale które z nich wykorzystać, a które odrzucić, aby dziecko czuło się dobrze w swoim pomieszczeniu?

[IMAGE=ewFqjdePwDc4.jpg]

Praktyczne rady

[IMAGE=fSVXZbd08cRI.jpg]

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę planując wygląd pokoju dla dziecka, jest rozkład.

Dzieci uwielbiają wszelkie schowki, zakamarki i wnęki, które pobudzają ich wyobraźnię. Warto więc pomyśleć o urozmaiconej przestrzeni – na przykład ściętych narożnikach. Jeżeli pokój jest wysoki, można zastosować antresolę, którą pokocha każde dziecko.

Drugim dobrym posunięciem będzie zachęcanie nieco starszego dziecka (4-5 lat) do wyboru drobnych dekoracji do pokoju. Może to być ramka na zdjęcie, kolor osłonki na doniczkę czy pojemnik na zabawki. W wielu sklepach dostępne są też plakaty dla dzieci, które będą doskonałą dekoracją ścian. Dzięki takiemu zachowaniu rodzica dziecko poczuje, że ma realny wpływ na wygląd swojego pomieszczenia.

Ważną rzeczą, o której większość osób nie myśli, jest niewstawianie komputera ani telewizora do pokoju dziecka. W dobie smartfonów, które skutecznie odciągają uwagę od realnego świata, inne urządzenia elektroniczne nie są wskazane dla młodych osób, które jeszcze się rozwijają. Zamiast tego można urządzić w mieszkaniu osobny „pokój pracy”, w którym będzie znajdował się komputer dostępny dla wszystkich. Do salonu można natomiast wstawić telewizor, dzięki czemu czas poświęcony na rozrywkę dziecko spędzi z rodzicami, na przykład wspólnie oglądając film.

Dużą rolę w wystroju wnętrza pełnią kolory. Szczególnie ważne jest, aby nie malować ścian w pokoju dziecięcym na krzykliwe, ostre kolory, które budzą niepokój i rozdrażnienie. Zbyt intensywne barwy mogą powodować u dziecka kłopoty z nauką poprzez brak koncentracji lub problemy ze snem. Najlepszym wyjściem jest pomalowanie ścian na jasne, neutralne kolory i dobór kolorowych dodatków. Obecnie najpopularniejszym kolorem do pokoi dziecięcych jest biel.

Niektórym może wydać się to nieco niespotykane, ale bardzo dobrym pomysłem będzie dopasowanie wystroju wnętrza do charakteru dziecka. Będzie to miało wpływ na wzmacnianie jego pozytywnych cech i wyciszanie tych negatywnych.

Jeżeli dziecko jest nadpobudliwe, niespokojne i nie może wysiedzieć w miejscu, należy wybrać spokojne kolory ścian i meble o jednolitej, spokojnej kolorystyce. Mogą być na przykład zrobione z naturalnego drewna lub drewnianej okleiny.

Powinno się unikać zbyt wielu kolorowych dodatków, które mogą budzić niepokój u dziecka.

Jeśli dziecko jest nieśmiałe i wstydzi się innych, można urządzić pokój, który będzie dodawał mu energii i je „ośmielał”. W tym przypadku sprawdzą się meble w żywych kolorach: zielonych, żółtych lub granatowych oraz ściany o pastelowych barwach.

Czego nie robić

Wiemy już jak urządzić pokój dziecka, aby czuło się w nim komfortowo. Czego jednak nie należy robić i jakich błędów unikać?

  • Nie urządzaj pokoju tematycznego. Różowe lub niebieskie ściany szybko się znudzą i trzeba będzie ponownie urządzać wnętrze.
  • Nie kupuj stosu miśków, pomponów i innych rzeczy, które tylko zbierają kurz.
  • Nie zamawiaj mini mebli dziecięcych, z których Twoje pociechy szybko wyrosną.
  • Nie stosuj farb i innych materiałów, które zawierają niebezpieczne substancje.
  • Zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie i miejsce do przechowywania zabawek. Duża ilość „otwartych” półek, na których trzeba utrzymywać idealny porządek, raczej się nie sprawdzi.
marinate