Meble do ogrodu – jakie wybrać?

Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów – do kupienia dostępne są te metalowe, z rattanu, wikliny czy też tworzywa. Wybierając meble do ogrodu należy się sugerować między innymi właśnie materiałem, z którego zostały wykonane, ale też ich przeznaczeniem.

Przeznaczenie

Jeśli planujemy w naszym ogrodzie często urządzać grilla, to na pewno przydadzą się tam meble przeznaczone do przygotowywania potraw oraz takie, przy których będzie można zjeść kiełbaski z rodziną i znajomymi. Kluczowy będzie tu więc duży stół i wygodne krzesła lub fotele, możemy też kupić ławeczkę i położyć na niej miękkie poduszki. Jeśli przez większą część dnia na ogród pada słońce, to warto pomyśleć o parasolu. Najwygodniejsze będą te na wysięgniku lub takie, które można zamocować na środku stołu. Drugim sposobem na ukryciesię przed słońcem jest montaż pawilonu. Możemy wybrać taki, który nie zawiera ścian, aby cieszyć się pięknym widokiem i przestrzenią.

Dla tych którzy nie chcą się chować przed słońcem, a wręcz przeciwnie – opalać się w jego promieniach – polecamy zakup leżaków lub rozkładanych foteli wyposażonych w podnóżki. Ustawienie takich mebli w dobrze nasłonecznionym miejscu i wylegiwanie się na nich zapewni nam iście wakacyjną opaleniznę.

Częstym wyborem jeśli chodzi o meble ogrodowe są także huśtawki. Zazwyczaj mieszczą one dwie lub trzy osoby i posiadają bardzo wygodne siedziska, na których można poczytać książkę, czy po prostu posiedzieć i się zrelaksować.

W miejscu, w którym zazwyczaj bawią się dzieci, warto postawić ławeczkę lub inny wygodny mebel, z którego będziemy widzieli nasze pociechy a jednocześnie mogli odpocząć.

Więcej informacji o ogrodach przeczytać można na stronie nelsongarden.pl, gdzie znajdują się także informacje dotyczące uprawy roślin.

Materiał

Wybór materiału jest niezwykle ważny przy zakupie mebli ogrodowych, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, w których będą się one znajdować. Najlepiej wybrać taki materiał, który będzie trwały i odporny na niskie i wysokie temperatury. Częstym wyborem są meble wiklinowe i drewniane, ale to te metalowe są najtrwalsze. Dodatkowo zabezpieczone preparatami antykorozyjnymi mogą przetrwać wiele lat.

Meble drewniane wymagają stałej pielęgnacji, impregnowania, olejowania i najlepiej jeśli będziemy je zakrywać na czas deszczu. Drewno lubi pochłaniać wilgoć i może napuchnąć.

Najwrażliwsze na warunki atmosferyczne są meble wiklinowe i rattanowe, które podczas opadów najlepiej chować do domu.

Styl

Należy pamiętać o tym, że meble powinny być dopasowane do ogólnego stylu, panującego w ogrodzie. Mogą go wyznaczać posadzone rośliny, położona podłoga na tarasie czy nawet wygląd zewnętrzny domu.

W większym ogrodzie można postawić stoły z okrągłym blatem i szerokimi fotelami, natomiast w mniejszej przestrzeni sprawdzą się małe, lekkie stoliki z prostymi krzesełkami, wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Meble rattanowe i wiklinowe sprawdzą się zaś w ogrodach, w których przeważają różnokolorowe rośliny i kwiaty.

Dodatki

Dopełnieniem każdego ogrodu są oczywiście dodatki. Powinno się je dobrać zarówno do wyglądu ogrodu, jak i do wstawionych tam mebli. Mogą to być różnokolorowe, ozdobne poduszki, lampki zawieszone nad tarasem, czy też takie wbite w trawnik. Odpowiednio dobrane dekoracje i wygodne meble sprawią wrażenie przytulności i uczynią nasz ogród chętnie odwiedzanym miejscem dla rodziny i znajomych.

marinate