Jak wybrać i kupić dobre meble?

 

Wybór i zakup dobrych mebli jest kwestią dwuznaczną. Z jednej strony bowiem dotyczy jakości, z drugiej wyglądu i użyteczności.

Jakość

Meble dobre jakościowo, to meble wykonane z materiałów gwarantujących ich długie użytkowanie bez naruszania samej struktury mebla. Jakość zapewnia meblom długowieczność. Kryterium oceny jest zawsze materiał i precyzja wykonania. W ofercie salonów meblowych dostępne są meble:

– lakierowane, czyli pokryte specjalnymi powłokami przedłużającymi trwałość i zabezpieczającymi sprzęt przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych – najczęściej meble drewniane

– malowane, pokryte kryjącymi farbami mającymi na celu podkreślenie charakteru mebla

– okleinowane materiałem nadającym meblowi określony wzór lub imitującym inny materiał: drewno, skórę, zamsz

laminowane, które pokryte są wytrzymałą warstwą tworzywa sztucznego

Do najtrwalszych mebli zalicza się te, które zostały wykonane z odpowiednio twardego drewna (dąb, palisander, buk). Ich dodatkową zaletą jest możliwość dokonywania napraw w razie uszkodzenia. Dużą trwałością wyróżniają się również meble laminowane, polecane w szczególności do kuchni i łazienek, a więc do pomieszczeń, w których panują niekorzystne dla mebli warunki zewnętrzne, jak wilgoć, parujący tłuszcz, dym i wysoka temperatura.

Materiał, z którego wykonane są meble ma duże znaczenie, gdyż zapewnia bezpieczne użytkowanie przez długi okres czasu. Oczywiście decydując się na określony materiał, uwzględnić należy jego cenę. Te najlepsze są zdecydowanie droższe, niż okleinowane odpowiedniki.

Staranność wykonania

Ten aspekt dotyczy w głównej mierze mebli robionych na zamówienie, ponieważ meble wykonywane przez dużych producentów, najczęściej cechuje odpowiednio wysoka i powtarzalna jakość. Meble na wymiar zamawiane są często w mniejszych firmach, a tam dokładność wykonania może być różna. Decydując się na określonego wykonawcę mebli na zamówienie warto kierować się własną oceną gotowych mebli dostępnych w pracowni, jak również opiniami znajomych czy zamieszczanymi w serwisach internetowych. Pewną wskazówką dotyczącą jakości i staranności wykonania jest okres udzielanej przez wykonawcę gwarancji. Jeśli wynosi pięć i więcej lat, można przypuszczać, że mamy do czynienia z dobrymi meblami.

Użyteczność i stylistyka

Meble powinny być nie tylko ładne, ale również użyteczne. Ciekawe rozwiązania w zakresie użyteczności dotyczą przede wszystkim mebli kuchennych czy dedykowanych określonym wnętrzom. Rozwiązania te wykorzystują projektanci nowoczesnych mebli, a na masową skalę wykorzystuje je również jeden ze skandynawskich producentów i sprzedawców wyposażenia wnętrz.

Jak przedstawiono, wybór i zakup dobrych mebli to kwestia złożona. Uwzględniać powinno się przede wszystkim jakość i staranność wykonania, a dopiero w drugiej kolejności walory estetyczne. Są jednak osoby, które meble wymieniają stosunkowo często i walory jakościowe mają dla nich drugorzędne znaczenie.

marinate