Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego

Pokój dziecka to szczególnie wymagająca pod względem mebli przestrzeń w mieszkaniu. Dzieci szybko rosną i dojrzewają, przez co ich potrzeby stosunkowo szybko zmieniają się. Meble do pokoju dziecka powinny być na tyle uniwersalne, żeby służyły przez dłuższy czas. Jak je wybrać? Przeczytajcie poniżej.

Meble dla niemowląt

Należy wybierać je ze szczególną starannością, ponieważ organizm niemowlaka nie posiada pełnej odporności. Meble i wszystkie ich elementy powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów. Szafki i komody muszą być na tyle stabilne, by nie przewróciły się, gdy maluch zacznie chodzić podtrzymując się mebli. Niektórzy producenci mebli oferują specjalne rozwiązania dedykowane najmłodszym mające za zadanie dodatkową stabilizację mebli (uchwyty mocujące meble do ścian lub podłóg).

Z rozwagą należy również wybierać łóżeczko do pokoju niemowlaka. Powinno mieć możliwość regulacji wysokości położenia materaca i ruchome szczebelki umożliwiające chodzącym dzieciom samodzielne wyjście z łóżeczka. Na rynku dostępne są modele w rozmiarze większym, niż standardowe łóżeczka niemowlęce, z których w razie potrzeby można całkowicie zdemontować barierki, pozostawiając skrócone wezgłowie. Takie łóżeczko, a właściwie później łóżko, posłuży jeszcze młodszym nastolatkom.

Meble dla starszych dzieci

Kiedy niemowlę wyrasta z łóżeczka rodzice najczęściej decydują się wtedy na zakup większego łóżka. Tymczasem warto rozważyć zakup pełnowymiarowego łóżka, które będzie służyło dziecku znacznie dłużej. Interesująca jest również oferta mebli, które rosną wraz z dzieckiem. Dotyczy to przede wszystkim regulowanej wysokości biurka i krzesełka do niego. Takie rozwiązanie sprawia, że meble mogą być wykorzystywane przez dłuższy okres czasu. W dalszym ciągu uwagę należy zwracać na materiały, z których wykonane są meble i decydować się na te, które posiadają certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo materiałów wykorzystanych do ich produkcji.

Meble w pokoju dziecięcym powinny zawsze być ergonomiczne oraz uwzględniać temperament dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które dedykowane są określonym pasjom dzieci, czy też chłopcom lub dziewczynkom. Starsze dzieci można zaangażować w wybór mebli, zgodnie z ich gustem.

marinate