Meblowanie mieszkania zgodnie z nurtami filozoficznymi

Współcześnie projektanci mebli czerpią inspirację z otaczającego świata, również z nurtów filozoficznych. Wiele z nich zaleca bowiem urządzanie mieszkania zgodnie z określonymi wytycznymi.

Zen w meblarstwie i aranżacji wnętrz

Zen to odłam buddyzmu, który rozwinął się w Chinach, Wietnamie i Japonii. Stamtąd rozprzestrzenił się na Europę i pozostałe kontynenty. U podstaw zen leży przeświadczenie, że samokontrola i medytacja pozwalają na zrozumienie prawdziwej natury zjawisk i rzeczy. Zen nie jest tradycyjną filozofią, ponieważ jej efekty uzależnione są od zaangażowania i zdyscyplinowania. Ukoronowaniem praktyki jest zrozumienie wszechświata i swojego w nim miejsca.

Filozofia zen znalazła swoje odzwierciedlenie we wnętrzarstwie. Zgodnie z jej założeniami wnętrze powinno być urządzone skromnie, harmonijnie, bez nadmiernych ozdób skupiających uwagę. W mieszkaniach znajdują się wyłącznie niezbędne meble. Wykorzystuje się przy tym meble skrzyniowe, które pozwalają na schowanie sprzętów codziennego użytku, które mogłyby zakłócać harmonię pomieszczeń. Dodatkowo same meble są małe, minimalistyczne, nie rzucają się się w oczy wtapiając się w tło wnętrza. Meble wykonane są z naturalnych materiałów, a wykorzystywana kolorystyka nawiązuje do kolorów ziemi. Mimo, że meble we wnętrzach urządzonych w stylistyce zen nie dominują w pomieszczeniu, to pełnią w nim ważną funkcję – porządkują rzeczy w domu i organizują przestrzeń.

Dobór mebli zgodnie z feng shui

Feng shui nie jest filozofią samą w sobie, ale stanowi odłam starożytnej chińskiej filozofii, który koncentruje się na organizacji i aranżacji przestrzeni. W starożytnych Chinach w oparciu o te zasady projektowano całe miasta i dzielnice, budynki użyteczności publicznej, a wreszcie wnętrza domów. Urządzanie mieszkań w oparciu o feng shui koncentruje się na uwzględnieniu kilku kluczowych zasad. Niektóre z nich odnoszą się bezpośrednio lub pośrednio do wykorzystywanych w aranżacjach wnętrz mebli. Meble powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Sprzęty służące wypoczynkowi powinny być wykonane w obiciu z naturalnych tkanin, najlepiej wełny, bawełny czy skór. Dodatkowo należy uwzględnić ułożenie mebli wypoczynkowych w półokręgu czy podkowie, co pozwala na lepszą interakcję między domownikami. Wszystkie meble powinny hołdować zasadom ergonomii i użyteczności. Te, które jej nie spełniają, powinny zostać usunięte z przestrzeni mieszkania.

Powyższe przykłady zastosowania nurtów filozoficznych w aranżacji wnętrz są dowodem na ścisły związek trendów meblarskich z otaczającym nas światem. Trendy w urządzaniu wnętrz podlegają ciągłym zmianom i modom. Są odzwierciedleniem nowych zjawisk dotyczących stylu życia i zmieniających się warunków społecznych. Szacuje się, że w najbliższej przyszłości meble modne i dobre będą musiały być wykonane z materiałów ekologicznych, lub uzyskanych z recyklingu. Pierwsze takie meble pojawiają się już na targach wnętrzarskich.

marinate