Mieszkać w dobrym wnętrzu

Współcześnie urządzenie mieszkania czy domu stało się ważnym elementem codziennego życia. Estetyzacja własnej przestrzeni mieszkalnej jest narzędziem wyrazu dla ukazania zainteresowań osób zamieszkujących, ich umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów dotyczących przestrzeni i poczucia estetycznego gustu.

Znaczenie mebli we wnętrzach

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie pozbawione mebli. To one w dużej mierze decydują o klimacie naszego M. Odpowiednio dobrane mają za zadanie nie tylko zdobić, ale również spełniać dedykowane im funkcje. Meble to innymi słowy ruchome wyposażenie wnętrz, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Ich główną funkcją jest użyteczność, dekoracja i reprezentacja. Właściwie dobrane meble przede wszystkim organizują przestrzeń, a dopiero w dalszej kolejności dekorują ją.

Planując zakup mebli należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów: charakter wnętrza, spełnianą funkcję, materiał i aspekty estetyczne. Dodatkowo wszystkie meble w mieszkaniu powinna łączyć jedna koncepcja, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie pewnej spójności i harmonii w całej przestrzeni mieszkania.

Meble w mieszkaniu to również sposób na wyrażenie samego siebie. Inny rodzaj mebli wybierze pasjonat ekologii, a inne wielbiciel przepychu we wnętrzach. Na szczęście oferta firm meblarskich jest bardzo szeroka i pozwala na zaspokojenie najbardziej nawet wysublimowanych gustów.

Wnętrzami rządzą kobiety

Liczne badania dowodzą, że urządzanie wnętrz to domena kobiet. To one decydują o charakterze poszczególnych pomieszczeń, mieszkań i domów. W swoich wyborach rzadko kierują się radami udzielanymi przez partnerów, rodzinę i znajomych. Trend ten widoczny jest w szczególności na forach wnętrzarskich, gdzie dyskusje toczą się przede wszystkim wśród kobiet. Tym samym to one są głównymi nabywczyniami mebli w Polsce. Mężczyźni, którym zależy na dobrym wyglądzie mieszkania zdecydowanie częściej, niż kobiety, decydują się na zatrudnienie profesjonalisty, który zajmuje się urządzaniem wnętrz. Warto nadmienić, że przeciętnie gospodarstwo domowe wydaje na meble około 5 tysięcy w okresie trzech lat.

Wnętrze dobre, czyli jakie?

Dobre wnętrze, to takie, które urządzone jest w sposób estetyczny, ale zarazem zapewniający wysoki komfort użytkowania. Oznacza to, że dobre wnętrze musi być wygodne i zapewniać łatwy dostęp do sprzętów znajdujących się w nim. Jednocześnie jedną z funkcji mieszkania jest zapewnienie odpowiednich warunków do odpoczynku. Dlatego też meble powinny gwarantować możliwość relaksu po dniu pracy lub po spełnieniu innych obowiązków. Strefa odpoczynku powinna być również wydzielona od pozostałej części mieszkania, by zapewnić wszystkim domownikom swobodny do niej dostęp.

Dobre wnętrze jest wizytówką jego właścicieli. Powinno być urządzone ze smakiem, ale i według zdecydowanego konceptu. W pięknie i dobrze urządzonym wnętrzu można sobie pozwolić na małą ekstrawagancję w postaci specjalnego mebla lub dodatku. Mebel ekstrawagancki przyciąga uwagę swoim oryginalnym wyglądem lub wykorzystaniem funkcjonalności. Może również mieć nietypowe zdobienia czy dodatki, na przykład oryginalne gałki.

Odpowiednia aranżacja przestrzeni jest bardzo ważna. Jednak, jeśli jest taka możliwość, to trzeba ją uwzględnić już na etapie zakupu mieszkania czy apartamentu. Optymalne możliwości ustawień dla mebli zapewniają przede wszystkim mieszkania nowe. Współcześnie deweloperzy dbają bowiem o właściwe proporcje pomieszczeń zdecydowanie bardziej, niż miało to miejsce w latach ubiegłych.

marinate