Podłogi w domu

Budując czy remontując mieszkanie lub dom wybieramy takie meble i detale, które najbardziej pasują do naszych gustów, a tym samym spełniamy swoje marzenia o przytulnym domu, w którym każdy domownik będzie się czuł dobrze. Często korzysta się z porad fachowców, często nasz nowy projekt budujemy na podstawie inspiracji z innych obiektów, zdjęć czy po prostu porad znajomych.

[IMAGE=dmBGn2buvqik.jpg]

Niejednokrotnie zapomina się, że bardzo ważną rolę w budowaniu nowej przestrzeni lub przestrzeni remontowanej stanowią podłogi. To podłoga w znacznym stopniu wprowadza klimat do mieszkania, domu i różnych obiektów użyteczności publicznej. Podłoga jest jedną z największych powierzchni, którą od razu zauważamy wchodząc do pomieszczeń. To, czy będziemy pod wrażeniem pokoju, kuchni czy nawet łazienki, często zależy od zgrania koloru podłogi i materiału, z jakiego jest wykonana z resztą pomieszczenia.

Jaką podłogę wybrać?

W zależności od przeznaczenia, podłogi mogą być z różnego materiału. Do obsadzania podłóg używa się miedzy innymi paneli laminowanych, które niejednokrotnie łatwo pomylić z drewnem, paneli winylowych, płytek kamiennych, jak granit, piaskowiec czy marmur lub też wylewek betonowych samopoziomujących. Dla miłośników materiałów naturalnych proponuje się podłogi drewniane. To, jaka podłoga będzie najlepsza dla naszego domu decyduje kilka czynników: gust, znajomość materiału, użytkowość pomieszczenia i oczywiście cena. Jeżeli dobrze wybierzemy rodzaj podłogi, przechadzając się po domu, mając na nogach buty marki Tamaris, będziemy cieszyć się z przestrzeni, którą zbudowaliśmy. Piękne wnętrze, dobre buty, idealna podłoga, to recepta na dobry dzień!

Podłogi drewniane

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się podłogi drewniane. Jest to związane z eko trendem w designie i architekturze oraz z naturalnością drewna, które dobrze wpływa na organizm człowieka. Drewno jest bardzo ciekawym materiałem o niesamowitych właściwościach ozdobnych, więc dla tych, którzy cenią sobie naturę, podłoga drewniana będzie cennym akcentem w domu. Podłogi drewniane bardzo podkreślają kolor ścian, mebli i dodatków sprawiając, że pomieszczenia nabierają niezwykłego charakteru. Nie ma znaczenia, czy drewniana podłoga jest z desek, czy też z małych płytek parkietowych; dobrze dobrana, z pewnością wydobędzie z wnętrza najlepsze wrażenia.

Wybór kolorów podłóg drewnianych zachwyca swoim wachlarzem wyboru, jasny świerk, dąb, buk, orzech, czy też niemal ekskluzywny cedr, dodadzą elegancji, a jednocześnie ocieplą pomieszczenie wizualnie.

Drewno twarde czy miękkie?

Decydując się na podłogi drewniane należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. W zależności od pomieszczenia, do wyboru mamy różne klasy twardości podłóg oraz klasy ścieralności. Drewno twarde będzie idealne do domu, gdzie są małe dzieci lubiące jazdę rowerkiem po korytarzu oraz zwierzęta. Brzoza, sosna czy świerk sprawdzi się tam, gdzie lubimy biegać boso i czuć miękkość pod stopami. W kuchni dobre są podłogi o wyższej klasie ścieralności, które poradzą sobie z wodą i tłuszczem.

Styl rustykalny czy naturalny?

W zależności od rodzaju drzewa deski podłogowe różnią się wyglądem. Deski o wyrazistych sękach i naturalnych pęknięciach dają “styl rustykalny”, deski z grupy “natur” mają niewielkie sęki i przebarwienia. Kolejna grupa to deski “select”, które są wolne od przebarwień i sęków. Styl desek, jaki wybierzemy zależy od naszej wyobraźni i palety kolorów stosowanej w projektowaniu i dekorowaniu domu. Musimy jedynie pamiętać, że kolor desek może ulec przyciemnieniu z czasem, gdyż poddane promieniom słonecznym będą się zmieniać.

marinate