Samodzielne odnawianie i wykonanie mebli

Sposób urządzenia naszych mieszkań jest odzwierciedleniem naszego gustu, poczucia estetyki czy własnych umiejętności i zainteresowań. Od dłuższego czasu w trendach meblarskich pojawiają się meble, które zostały samodzielnie odnowione, a nawet wykonane.

Jakie meble nadają się do odnowienia?

Do samodzielnego odnowienia nie nadają się wszystkie meble. Amatorzy powinni skoncentrować się na meblach, których renowacja nie wymaga użycia drogich narzędzi. Oczywiście, jeśli są w ich posiadaniu, to sprawa staje się prostsza. W kategorii mebli wypoczynkowych samodzielna renowacja oznacza zazwyczaj naprawę lub odświeżenie stolarki i wymianę tapicerki. Niezbędne materiały dostępne są w sklepach internetowych, a ich ceny są przystępne. Dzięki temu zakup tapicerowanego używanego krzesła czy fotela i jego samodzielna renowacja może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup tego samego mebla już po renowacji. Odnawiać można samodzielnie również inne meble. Przy czym odnawianie nie musi oznaczać przywrócenia stanu początkowego, lecz również dokonanie określonych zmian – pomalowanie, zmiana niektórych części mebla, wymiana gałek na nowoczesne czy dodanie luster. Samodzielna metamorfoza starego mebla może być świetnym pomysłem na oryginalny dodatek do każdego mieszkania.

Samodzielne wykonanie mebli

Zrobienie mebli własnoręcznie nie jest tak karkołomnym pomysłem, jak mogłoby się wydawać. Własnoręcznie wykonać można nie tylko proste drewniane konsole i stoły, ale również bardziej skomplikowane meble, a nawet całą zabudowę kuchenną. Majsterkowiczom w sukurs przychodzą producenci elementów meblowych wykorzystywanych w profesjonalnych firmach stolarskich. Nabyć można je bez problemu w sklepach internetowych. Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie kompletu mebli niezbędny jest projekt i odpowiednie elektronarzędzia. Ważną kwestią jest również posiadanie dostępu do pomieszczenia, w którym będą prowadzone prace. Trudno wyobrazić sobie konstruowanie mebli w małym przedpokoju. Samodzielne wykonanie mebli jest również tańsze, dlatego zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować w lepszy osprzęt mebli.

Zarówno odnowienie starych mebli, jak i samodzielne wykonanie nowych, wpisuje się w ekologiczny trend społeczny dotyczący oszczędzania zasobów, ograniczenia śmieci i ponownego wykorzystywania zużytych materiałów. Oba te zajęcia stały się bardzo modne, a wiele portali poświęca im dużo miejsca i uwagi. Inspiracje do własnych projektów znaleźć można w dedykowanych serwisach, również społecznościowych. Instagramowe fotografie wnętrz pełne są pojedynczych mebli odnowionych samodzielnie przez właścicieli mieszkań. Coraz bardziej wymyślne kształty i zastosowania mają meble z palet, które wiele osób wykorzystuje na tarasach swoich mieszkań. O popularności samodzielnych realizacji kreacji meblowych świadczą również liczne publikacje i kursy poświęcone temu zagadnieniu.

Q

marinate