Egzotyczne meble we wnętrzach

Coraz więcej osób w swoich wnętrzach decyduje się na zastosowanie nieco odważnego, stylu kolonialnego. Swój początek miał on w XIX, kiedy to Europę zalała fala orientalnych stylów inspirowanych krainami afrykańskimi i krajami Dalekiego Wschodu.

Styl kolonialny

Styl kolonialny charakteryzuje się przede wszystkim swego rodzaju „ciężkością” i meblami wykonanymi z egzotycznych odmian drewna, takich jak mahoń, palisander czy akacja azjatycka. Oprócz drewna króluje także kamień i surowe, ceramiczne płytki.

To właśnie meble dominują w pomieszczeniu, dlatego istotne jest, aby nie przesadzić z dodatkami.

Kolonialne wnętrza doskonale łączą się ze zwiewnymi tkaninami, takimi jak tiul, muślin czy organza, a w sypialnię zaprojektowaną w stylu egzotycznym świetnie wkomponuje się łóżko z baldachimem.

W sklepach stacjonarnych lub internetowych zakupić można dywany bawełniane będące elementem idealnie pasującym do wnętrz kolonialnych. Wybierać możemy zarówno spośród różnokolorowych, jak i gładkich wzorów. Często stosowanym materiałem w takich aranżacjach jest także len.

Dodatki i dekoracje

Aby stworzyć odpowiedni nastrój w pomieszczeniu, niezwykle ważny jest wybór oświetlenia. Do stylu egzotycznego doskonale pasowały będą kolorowe, indyjskie lampy ustawione na podłodze lub też kinkiety zawieszone na ścianach.

Wystroju dopełnić mogą ceramiczne wazy ze złoceniami, wiklinowe kosze i inne, miedziane elementy dekoracyjne. Dobrym pomysłem będzie także wyeksponowanie pamiątek przywiezionych z podróży po krajach afrykańskich. Duże wrażenie na gościach zrobią na pewno kolorowe maski, ręcznie rzeźbione figurki lub po prostu przedmioty, zakupione na lokalnych straganach.

Meble

Jak już wspomniano wcześniej, meble stanowią istotny element wnętrza w stylu kolonialnym. Decydując się na te dosyć masywne, w ciemnych kolorach, powinniśmy pomalować ściany na spokojne, przytłumione odcienie.

Zestaw mebli w kolorze kości słoniowej będzie się jednak dobrze prezentował na tle wyrazistych barw, takich jak czerwień, pomarańcz, niebieski czy żółć. Jeśli ściany są dominującym elementem w pomieszczeniu, to należy ograniczyć nieco dodatki.

Elementem niemalże obowiązkowym w sypialni kolonialnej, jest masywna skrzynia stojąca przed łóżkiem. Można w niej schować komplet pościeli, narzuty lub inne rzeczy, które zajmują nam miejsce w pomieszczeniu.

Dla kogo ten styl?

We wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym komfortowo będą czuły się osoby, które lubią elegancję, klasykę i naturalne materiały.

Egzotyczne style afrykańskie i indyjskie sprawdzą się doskonale w dużych przestrzeniach, których nie przytłoczą za duże, ciemne meble.

Jeśli posiadamy małe mieszkanie, ale bardzo chcemy urządzić je w stylu kolonialnym, to możemy to zrobić w nieco inny sposób. Do uzyskania efektu egzotyki w pomieszczeniu zastosować można różne dekoracje i dodatki, które nie zabiorą zbyt wiele miejsca, ale wprowadzą dużą różnicę.

Może to być oryginalny kwiat w kolorowej donicy, wzorzysty dywan z frędzlami czy wyrazista zasłona – przedmioty, które i tak zazwyczaj znajdują się w pomieszczeniach. W ten sposób zaoszczędzimy przestrzeń, a osiągniemy efekt, którego pragnęliśmy.

Warto pamiętać także o amuletach indyjskich i obrazach, które zawieszone na ścianie w złotych ramach dodadzą wnętrzu uroku i elegancji.

marinate